Binalarda ısı kayıplarının olduğu yerler ve ısı kaybının oranı aynı olmayabilir.Bütün insanların üzerine tektip manto giymesi mümkün olmadığı gibi ,binalarında tek tip mantolama ile yalıtılması söz konusu değildir.Isı yalıtımı yapılacak olan yapının iyi analiz edilmesi ,ısı kayıplarının olduğu yerlerin nereler olduğu ve ısı kayıplarının miktarının iyi tesbit edimesi gerekir. Yapılan bu tesbitler doğrultusunda kullanılacak olan malzemenin ne olacağına nerede ne kalınlıkta kullanılacağına karar verilir.Bu işlemlerin çatıdan temele kadar yapılması gerekir, unutulmamalıdır ki ısı yalıtımı bir bütünlük arz ettiğinde en verimli hale gelir.

Uzman kadromuz binalarınızda yapacağı keşiflerde son teknoloji termal kameraları kullanarak ısı kayıplarının nerelerde ve ne kadar olduğunu tesbit ederek, ısı yalıtım hesapları yaparak binanızda kullanılacak olan yalıtım malzemesinin kalınlığının ne olacağının karar verilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.Unutulmamalıdır ki mükemmellik detaylarda gizlidir.

Bina ve Sitelerde 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesini almadan önce bu standartlara uygun yaptırılacak Mantolama uygulamasının hesaplamaları, standartları ve kalınlık değerlerini ücretsiz tespitini yaparak sunmaktadır.

ISI YALITIMI NEDİR?

Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan işlemlere “ısı yalıtımı” denir.

Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.

Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla yapılır. Bu çerçevede ısı yalıtımı, binaların dışarıya veya garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan duvar, çatı, döşeme, cam, doğrama ve tesisatlarına uygulanır.

Bir başka deyişle, bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi ve dolayısıyla çevre kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla; farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere “ısı yalıtımı” denir.

ISI YALITIMININ FAYDALARI

Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı:

• Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan ortalama %50 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.

• Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz emisyonlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.

• Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.

• Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler.

• Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engeller, binanızın depreme karşı dayanıklılığını korur.

• Yaşam alanları içersinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur.

Isı yalıtımın uygulandığı yerler:

• Düz (teras) ve eğik çatılara,

• Dışa bakan duvarlara,

• Çıkma tabanlarına,

• Toprakla temas eden duvar ve döşemelere,

• Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere,

• Kombi ile ısıtılan binalarda katları ayıran döşemelere,

• Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vanalar vb. tesisat elemanlarına yapılır.

Ayrıca, özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın ise gün ışığından ödün vermeden binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.